Tropické šílenství na ČT 24, rectum Jana Tuny a Hajzl roku

To vedro vleze všude. Okamžiky, kdy se z opalovacích krémů přechází na grilovací koření mají bohužel své důsledky. Na ČT 24 promlouvá krátce po poledni dáma – pracovnice Ústavu pro jazyk český, na téma: Horko a jeho jazykové podoby. Tady už někomu z toho horka hrabe. A tak se na zpravodajském kanále, za své koncesionářské výpalné dozvídáme, že: Hic skloňujeme podle vzoru hrad, že také můžeme používat termíny jako hicák, parno, vedro, horko atd., také že se hodí použít přirovnání – vedro jako v kamnech, jako v peci, v troubě, v poušti, v prádelně. Paní znalkyně mateřského jazyka poučí diváky takto: „Můžeme použít přirovnání dle ročních období. Tedy. Na jaře třeba řekneme, že je horko jako v létě.“ Pozor a teď majstrštyk: „A obecná přirovnání, která vyjadřují vyšší míru vlastností než je očekávaná. Takže v neformální komunikaci můžeme říct, že je horko jako blázen, nebo to velké teplo přirovnat k hospodářským zvířatům velkých rozměrů jako je kráva nebo prase.“ Nestačím zírat. Za matičku veřejnoprávní by se mělo platit mnohem víc. Toto je přece show jak má být. A aby jazykovědkyně v rukou zjevně velmi vyčerpané moderátorky zabrnkala na odbornou notečku, vypadne z ní, že oni znalci, zaznamenali v poslední době novotvary na téma „vedro“. Ale jsou to prý slova příležitostná, která patrně zůstanou na okraji slovní zásoby. Jako příklad paní uvádí slovo vedróza, vedřinec či slovo verko které vzniká spojením slov vedro a horko. „Slova vznikají tzv. blendingem, tedy spojováním dvou slov…“ dodává ještě ta paní z ÚJČ. Vydržím do konce relace neb čekám vtipnou poentu, ale ony to dámy zjevně myslily celé vážně. Ale aspoň to bylo veřejnoprávně vyvážené. Tady se někdo zbláznil nahlas.

V Českém rozhlase mají s horkem taky potíže. Na stanici Vltava v deset dopoledne: „… s úsměvem si prohlížel Vaniho těsné, černé plavky, jeho hladké, křehké, světle hnědé tělo a jako obvykle provokující penis, který mu zrovna teď trčel nad koulemi drze jako vykřičník…“ Co je proti tomu milošova kunda sem kunda tam… Toto by ani v Prostřenu neprošlo. Na Radě ČRO se prý zdarma rozdával Lexaurin. Kde jste kamarádi z neziskovek? Kde jsi Ty Etická komise? Důrazně žádám o znovuzavedení Výboru lidové kontroly… A do toho všeho – David Rath kandiduje do senátu, Monika Štiková podezřele mlčí, dr. Špalek mi v kavárně vysvětluje co je to falešná nádražácká hrdost v kombinaci s Aspergerovým syndromem, včetně longis silentium, zemřel Ilja Racek, na Lhotě se utopily dvě vietnamské děti, v Egyptě sežral žralok českého turistu, v Afghanistanu nějakej debil zabil tři české vojáky, moderátor Tuna si nechal v rámci prázdninových hrátek strkat od vlastních dětí větvičky do prdele a fotky rovnou házel na sítě a s kamarádem Milošem (metrdotelem) jsme v neděli odpoledne slavnostně připsali další jméno na seznam finalistů soutěže „Hajzl roku“.

X.

2 komentářů k “Tropické šílenství na ČT 24, rectum Jana Tuny a Hajzl roku

  1. Diky moc !! Prave lezim v nemocnici a jsem vdecna za jednoluzkovy pokoj, jelikoz by me asi prelozili z ortopedie na cvokarnu..miluju Vas humor a vzhledem k materialu, ktery stale prichazi myslim, ze budete mit temat dost.. a pak ze je okurka 🙂 🙂 🙂 diky moc . Petra

Podělte se o Váš názor:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*