Xaver

Luboš Xaver Veselý, vlastním jménem Lubomír Veselý, (* 25. prosince, 1968, Brno) je český moderátor, novinář, spisovatel, příležitostný herec a bývalý hudebník. Je držitelem prestižní ceny E. E. Kische, za rok 2007. 19. 5. 2008 se zapsal do české verze Knihy rekordů, když 24 hodin moderoval talk show „Talkmaraton“ v pražském divadle Palace. Od roku 2002 působí na rádiu Frekvence 1, kde moderoval populární rozhlasovou show „Křížový výslech“, odpolední show „Xaver na Frekvenci 1“, od roku 2011 pořad „Pressklub“. Od ledna 2015 moderuje pravidelné rozhovory s prezidentem ČR, Milošem Zemanem, v pořadu s názvem „Prezidentský Pressklub“. Žije v Praze.

KNIHY
Křížový výslech na Frekvenci 1, 2006, Nakladatelství XYZ – To nejlepší z pořadu Křížový výslech na Frekvenci 1.
Talk maraton, 2006, Nakladatelství XYZ – Knižní přepis nejdelší moderované talk show v České republice.
Jak jsem potkal hubnutí, aneb můj rok s Lindou, 2007 – Knižní zpracování zkušeností v rámci reklamní kampaně pro společnost Zentiva.
Doživotí, 2007, Nakladatelství XYZ – Zcela unikátní kniha, která nemá v Čechách obdoby. V českých věznicích žije více než třicet doživotně odsouzených vězňů. Všichni odsouzení odpykávají trest za hrůzné činy, které se zcela vymykají lidskému chápání. Ovšem jsou to stále lidé, kteří mají pocity, emoce a často i pocit nespravedlnosti s tím jak byl jejich proces veden. Autor Luboš Veselý se rozhodl pro velmi nelehlý úkol. Podařilo se mu přesvědčit mnoho kompetentních lidí, kteří mu umožnili osobní setkání ve věznicích a především dokázal přesvědčit vězně k autentické a otevřené zpovědi, která je základem této knihy. Máte tedy možnost číst výpovědi Jiřího Kajínka, Oto Bierdemana, Ludvíka Černého či posledního vězně odsouzeného původně k trestu smrti Zdeňka Vocáska. Nejedná se věru o veselé čtení, ale přesto je mnoha ohledech poučné a přínosné. (Autor obdržel za tuto knihu cenu E.E. Kische za rok 2007)
150 otázek pro Jiřího Paroubka, 2010, Nakladatelství XYZ – To nejlepší z rozhovorů s bývalým premiérem ČR, Jiřím Paroubkem.
Jak se vraždí v Čechách, 2013, Nakladatelství Daranus – Volné pokračování knihy „Doživotí“, ve které autor představuje životní příběhy zločinců odsouzených za mimořádně závažné trestné činy.
Moje Las Vegas, 2015, Nakladatelství Olympia – Moje Las Vegas pomůže čtenáři proniknout do tajů tohoto města, do jeho zákoutí i historických souvislostí. Jednotlivé kapitoly jsou doplněny i rozhovory s významnými českými celebritami, jejichž životní dráha se s tímto městem nějak protnula a nechybí ani jejich zábavné historky a zážitky.
Jak se těží miliardy, 2015, Nakladatelství Olympia – Děj knihy nás zavede mimo jiné do divokých 90. let, kde se zrcadlí podivuhodný příběh o budování reálného kapitalismu v naší zemi. Čtenář dostává jedinečnou možnost nahlédnout pod pokličku rozhodovacích procesů nejen v nejvyšších patrech managementu tehdejších firem, ale také ve vládních kruzích. O tom, jak se privatizovala jedna z největších firem v naší zemi, vzpomínají všichni důležití aktéři kauzy.
Politické kauzy, 2016, Nakladatelství Daranus – Miliony v krabici od vína, kterou obdržel hejtman David Rath. Láska premiéra Petra Nečase k ředitelce jeho kabinetu Janě Nagyové, jež způsobila pád vlády. Podezřelé obálky šéfa Věcí veřejných Víta Bárty. Utajovaná, leč neutajená lánská schůzka místopředsedy ČSSD Michala Haška a jeho kolegů s prezidentem Zemanem, která měla vyhodit ze sedla Bohuslava Sobotku. Záhadná privatizace severomoravských dolů. Podivný nákup letadel CASA…To jsou některé z kauz, které v nedávné minulosti otřásly českou politickou scénou. Moderátor a publicista Luboš Xaver Veselý jich v této knize shromáždil celkem jedenáct. Svého času plnily první stránky novin a uprostřed mediálního třeštění se často vytrácely souvislosti a smývaly rozdíly mezi padouchy a hrdiny. Ačkoli na ně česká veřejnost nezapomněla, dnes už si málokdo dokáže vybavit, jak ten či onen případ vlastně skončil a zda vůbec byli nalezeni a potrestáni viníci.

MODEROVÁNÍ
Xaverkaffe – Pódiová talk show, která několik let fungovala na několika brněnských jevištích
Co vy na to, paní Heleno? – Zájezdová jevištní talk show s exkluzivním hostem Helenou Růžičkovou.
Xaver live – Late night show Xaver live je osobitou zpovědní show, kde si Luboš Xaver Veselý zve své hosty a dělá si s nimi co chce. Pořad se vysílal v brněnské BTV.
Křeslo pro hosta – Pódiový pořad
Cafe X – Talk show, kterou vysílala Česká televize v roce 2008.
Talk maraton – Úspěšný pokus o překonání českého rekordu v délce trvání moderované talk show.
Prásk – populární noční show vysílaná TV Nova.
Křížový výslech – Pořad vysílaný na rádiu Frekvence 1, v letech 2002-2008.
Xaver na Frekvenci 1 – Pořad vysílaný na rádiu Frekvence 1, věnovaný dění na českých televizních obrazovkách.
Pressklub – Pořad, který patří už léta k rádiu Frekvence 1. V Pressklubu jsou zpovídáni nejvlivnější osobnosti našeho veřejného života.
Prezidentský Pressklub – Exkluzivní pořad Frekvence 1, ve kterém Luboš Xaver Veselý živě zpovídá, jako jediný novinář v ČR, prezidenta Miloše Zemana

FILMY
Cyranův ostrov, 2008 – role agenta KGB
Jedlíci aneb Sto kilo lásky, 2013 – jedna z hlavních rolí
Modelky s.r.o., 2014 – krátká role trafikanta